Na czym dokładnie polega czyszczenie filtra DPF – zobacz co koniecznie trzeba o tym wiedzieć

10/29/2020

Współcześnie problem zanieczyszczenia środowiska nakłada liczne obostrzenia na wiele branży, a szczególnie na emisje cząstek pyłu do otoczenia. Wprowadziło to dla użytkowników pojazdów wyposażonych w silnik Diesla pewne normy, konieczne do przestrzegania. Wewnątrz pojazdu musi być zamontowany odpowiedni filtr - tak zwany filtr DPF/FAP. 

Jak skonstruowany został filtr DPF?

Urządzenie czyszczące montowane jest wewnątrz silników Diesla. Skrót DPF może być rozwinięta na diesel particulate filter - oznacza, z angielskiego filtr cząsteczek stałych. Element ten jest fragmentem układu wydechowego i ma za zadanie zatrzymywać cząsteczki sadzy tworzone przeważnie podczas uruchamiania silnika a także w czasie gdy w pracującym silniku panuje stosunkowo niska temperatura. Można wyszczególnić dwa podstawowe typy filtrów:

• DPF - filtr suchy - wyłapuje on cząstki sadzy z wydzielanego dymu, ograniczając przez to emisję gazów do atmosfery - można wyraźnie zauważyć brak czarnego dymu. Jeśli zależy nam, aby filtr należycie spełniał swoje zadanie konieczne jest regularne kontrolowanie stanu jego zużycia.

• FAP - typ filtra mokrego - typ ten działa w nieco inny sposób. Filtr wyposażony jest w specjalistyczny płyn, który obniża temperaturę temperaturę spalania sadzy, poprzez co spala się ona w czasie zwykłego użytkowania samochodu. Płyn wymaga uzupełnienia co 80-200 tysięcy kilometrów, w zależności od specyfikacji konkretnego pojazdu.

Kiedy powinno się wyczyścić filtr - zobacz, po czym poznać zapchany filtr DPF

Filtr może się zużyć po pokonaniu odpowiednio długiego dystansu i zwykle odznacza się specyficznymi objawami. Po pierwsze obecny jest pogorszenie osiągów jednostki napędowej - praca silnika staje się cięższa oraz pojawiają się problemy podczas jego rozruchu. Czasami zdarza się, że silnik przechodzi w tryb awaryjny. Na desce rozdzielczej zaświeca się wówczas kontrolka informująca o zapchaniu filtra.

Jak wyczyścić filtr?

Właściwie filtr da się wyczyścić na kilka różnych sposobów. Proces regeneracji pasywnej przeprowadzana jest podczas kierowania pojazdem jadącego podczas jazdy na stałej prędkości podczas odpowiednio długiego odcinka - przykładowo na autostradzie. Silnik pracujący na wyższych obrotach przyczynia się do podniesienia temperatury w filtrze i dochodzi do spalania sadzy. Drugą możliwością jest regeneracja aktywna, która przeprowadzana jest przy wykorzystaniu elektroniki. W tym celu niezbędny jest wtryskiwacz, który podniesie temperaturę do ponad 600 stopni. Trzecią możliwością jest wypalanie filtra przy pomocy urządzenia - do realizacji tej metody niezbędne jest pojechanie do serwisu, gdzie filtr zostanie umieszczony w maszynie zewnętrznej.

Czy opłaca rozważyć wyczyszczenie filtra?

Osoby, których samochód posiada silnik Diesla decyduje się na usunięcie filtra. Nie należy jednak tego robić, gdyż:

• można zaburzyć pracę zależnych od siebie układów

• można zwiększyć emisję cząsteczek stałych

• pojazd będzie zużywał więcej paliwa

Nie zawsze, gdy dojdzie do zapchania filtra konieczne jest od razu wymienienie go. Dobrze jest znaleźć profesjonalną firmę, która zagwarantuje nam kompleksowe usługi regeneracji filtra - jest to zapewne tańsza i bardziej opłacalna opcja.


Home decor © All rights reserved 2020
Powered by Webnode
Create your website for free! This website was made with Webnode. Create your own for free today! Get started